In het hart van Brugge bewees Ghent Dredging dat ook diepgelegen en moeilijk bereikbare verontreiniging doeltreffend te saneren valt. Op een voormalige droogkuissite combineerde het bedrijf innovatieve injectietechnieken met een strakke planning en doorgedreven monitoring. Projectleider Peter Vandeghinste licht toe hoe een gerichte aanpak ruimte creëert voor veilige herontwikkeling, zonder zware ingrepen of hinder voor de omgeving.
Ghent Dredging bestaat vijftig jaar en groeide in die tijd uit tot een vaste waarde in baggerwerken, waterbouw en milieuwerken. Binnen dat laatste domein ligt de focus op bodemsanering, slib- en grondverwerking, injecties en waterzuivering. “De kracht zit in de verticale integratie van het volledige circulaire proces”, zegt Peter Vandeghinste. “Van bron tot verwerking en hergebruik van (secundaire) grondstoffen, alles blijft in eigen handen.”
Net als de andere activiteiten van Ghent Dredging kennen de milieuactiviteiten van het bedrijf al meer dan 15 jaar een groei. Vooral alternatieve bodemsaneringstechnieken zoals directe injecties en in-situ-waterzuiveringstechnieken krijgen daarbij een steeds belangrijker aandeel.
Tijdens de herontwikkeling van een voormalige droogkuis site pal in het dichtbebouwde historische stadscentrum van Brugge bleek zich daar een ernstige solventverontreiniging tot 10 meter diep te bevinden. Ghent Dredging werd gevraagd om een efficiënte oplossing te bieden voor deze bodemsanering. “Het ging om gechloreerde solventen, die zwaarder zijn dan water”, legt Vandeghinste uit. “Deze waren onder de omliggende gebouwen verspreid en tot op een vrij grote diepte doorgedrongen.”
Bereikbaarheid vormde een extra uitdaging. Smalle straten, omliggende woningen en een strak ontwikkelingsschema lieten weinig marge. Tussen afbraak en heropbouw bleef slechts een beperkt tijdsvenster over voor de sanering.

Samen met de opdrachtgever, de erkend bodemsaneringsdeskundige en de projectontwikkelaar koos Ghent Dredging voor directe injecties, met een combinatie van in-situ chemische reductie (ISCR) en gestimuleerde biologische afbraak (GBA). “Zo breekt de verontreiniging ter plekke af,” zegt Vandeghinste. “zonder diepe ontgravingen, grondwateronttrekking of langdurige extractie-installaties.”
Het injectiemengsel bestond uit nulwaardig ijzer, koolstofbronnen en zorgvuldig geselecteerde bacteriën. “Door schuine en verticale injecties te combineren, werd het brongebied van de verontreiniging onder de bestaande woningen en de toekomstige nieuwbouwwoningen volledig bereikt. Dat gebeurde zonder impact op funderingen of hinder voor bewoners. Meerdere injectietoestellen zorgden ervoor dat alles binnen de strakke timing bleef.”

Ghent Dredging werkte met fractionerende injecties. Korte drukstoten zorgden voor een gelijkmatige verspreiding, ook in minder doorlatende lagen. “Zo ontstaat een homogeen 3D-dekkend behandelingsvlak”, aldus Vandeghinste. Elke injectie werd opgevolgd via een PLC-gestuurd systeem. Die registreerde diepte, druk, debiet en volume in realtime. Dat liet directe bijsturing toe en bood duidelijke kwaliteitsgaranties. Na controles door de bodemsaneringsdeskundige konden de funderingswerken van de nieuwbouw starten.

“Met onze expertise blijven we deze aanpak verder verfijnen om een duurzaam antwoord te bieden op de toenemende uitdagingen van bodemverontreiniging bij projectontwikkeling. Die bevinden zich vaak onder moeilijk bereikbare plaatsen. Onze technieken, een grondige voorstudie en een strakke organisatie maken ook daar sanering mogelijk, met minimale impact”, zegt Vandeghinste.
Ghent Dredging ontwerpt en dimensioneert zulke bodem- en grondwatersaneringen zelf en adviseert bij complexe dossiers, waaronder ook bij PFAS-verontreinigingen. “De ambitie is steeds dezelfde”, besluit Vandeghinste. “Duurzame oplossingen bieden, zelfs in de meest uitdagende context.”