Complexe maritieme werken vragen ervaring, gespecialiseerd materieel en partners die elkaar blindelings vertrouwen. Herbosch-Kiere combineert die troeven vanuit zijn hoofdzetel in de Antwerpse haven. Samen met Multraship Salvage en Antwerp Underwater Solutions toonde het bedrijf onlangs nog hoe snel een goed afgestemd team kan schakelen bij uitdagende opdrachten op het water. Voor heavy lift manager Koen Ameye ligt net daar de kracht: technische expertise koppelen aan een flexibele vloot, zowel in Antwerpen als ver daarbuiten.

In april 2026 zonk het 86 meter lange Nederlandse binnenschip Sola Gratia na een aanvaring met een meerpaal ter hoogte van de Royerssluis. Aan boord bevond zich ongeveer 1.600 ton zand. Herbosch-Kiere, Multraship Salvage en Antwerp Underwater Solutions werkten meteen een bergingsplan uit. Tijdens de operatie werden onder meer twee drijvende bokken, twee kraanpontons, sleepboten, hulpmateriaal en gespecialiseerde duikers ingezet.
“Om de stabiliteit van het schip te verzekeren, hebben we eerst met ons ponton Sea Devil en een krachtige baggerpomp het zand uit het ruim verwijderd”, vertelt Koen Ameye. “Daarna hebben we ook de Waasland ingezet, uitgerust met een SCX 2800-hijskraan voor extra ondersteuning bij het hijsen. Op drie posities werden hijsstroppen aangebracht om het gewicht gelijkmatig te verdelen en zo de kans te verkleinen dat het schip tijdens de hijsoperatie zou breken. Dat gebeurde in samenwerking met gespecialiseerde duikers.”
De omstandigheden maakten het werk extra uitdagend. Het schip lag op 15 meter diepte in een bocht van de Schelde. Sterke stromingen en springtij beperkten de beschikbare duiktijd aanzienlijk. Toch slaagde het team erin de volledige operatie in minder dan tien dagen af te ronden.


Hoewel scheepsbergingen vaak de aandacht trekken, vormen ze slechts een deel van de activiteiten van Herbosch-Kiere. Het bedrijf gebruikt zijn pontons, kraanschepen en hijsinstallaties dagelijks voor uiteenlopende maritieme werken. “We zetten onze materialen vaak in voor onder meer heiwerken, de aanleg van kaaimuren en combiwanden of werkzaamheden aan sluisdeuren”, zegt Ameye.
Ook eerdere bergingen tonen de veelzijdigheid van die vloot. Zo werkte Herbosch-Kiere in 2023 mee aan de delicate berging van de JOGO 2 in Grembergen in opdracht van de firma HEBO. Dat binnenschip lag op zijn zijde op de bodem van de Schelde. Het team kantelde het schip onder water, pompte het leeg, lichtte het en maakte het klaar voor afvoer. In 2025 volgde de berging van de duw- en sleepboot Ina XL in de Antwerpse haven.

Een belangrijk voordeel is de ligging van de hoofdzetel in de Antwerpse haven. Daardoor staan zowel materieel als gespecialiseerde medewerkers snel op de werf. “Wanneer zich een incident voordoet, kunnen we bijzonder snel schakelen”, zegt Ameye. “Dat maakt een groot verschil bij dringende opdrachten.”
Toch beperkt de werking zich niet tot België. Recent ondersteunde Herbosch-Kiere in het Britse Falmouth een renovatie van sluisdeuren. Met het kraanschip Waasland en de sleepboot Mercia werden twee sluisdeuren van telkens 190 ton verwijderd en later opnieuw geplaatst. De grootste uitdaging was dat de deuren 20 meter van de waterkant moesten worden neergelegd, maar dankzij de hijscapaciteit van de Waasland verliep ook dat project succesvol.
Volgens Ameye groeit de vraag naar zware hijswerken bovendien sterk. Sinds de aangekondigde uitdienststelling van de Brabo, de grootste drijvende kraan van België, krijgt Herbosch-Kiere meer aanvragen voor grote projecten in de Antwerpse haven. “Met de Waasland kunnen we opdrachten uitvoeren tot 340 ton. Daardoor zijn we uitstekend geplaatst om die behoefte deels op te vangen.”
